Nacionaliniai parkai

Žemaitijos nacionalinis parkas 1

Žemaitijos nacionalinis parkas – tikras atradimas tiems, kurie savo kelionėse siekia susipažinti su natūralumą išlaikiusia gamta ir savitomis šio regiono tradicijomis. Rekomenduotinas gamtininkams, dviračių turistams, buriuotojams, nardytojams, čia yra galimybė turiningai ir aktyviai praleisti laisvalaikį. Platelių ežerynas, didžiuliai miškų masyvai, Žemaičių Kalvarijos architektūra ir tradiciniai archaiški atlaidai, medžio meistrų dirbiniai, tradicinės Užgavėnių šventės, galimybė išgirsti, prisiliesti, pajausti visą tą legendomis virtusį žemaitiškumą – štai kas traukia į Žemaitijos nacionalinį parką.

Didžiausias ir švariausias Žemaitijoje Platelių ežeras (1205 ha) bei dar keliolika ežerų suteikia galimybių vandens sporto ir turizmo, nardymo, žvejybos, paukščių stebėjimo mėgėjams ir profesionaliems gamtininkams.
Žemaitijos nacionalinis parkas yra europinės svarbos saugoma teritorija – NATURA 2000, skirta paukščių ir gamtinių buveinių apsaugai.

Plateliuose yra Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos lankytojų centras. Parke yra daug lankomų vietų, muziejų, ekspozicijų. Norintiems visa tai apžiūrėti numatyti maršrutai tiek trumpalaikiam apsilankymui, tiek ilgiau trunkančiam poilsiui. Poilsiautojus priima keletas poilsio namų, viešbutis, 23 kaimo turizmo sodybos, yra 9 stovyklavimui pritaikytos vietos, užkasti galima kavinėse, užeigose bei restorane (žemaitiškas kastinys, spirginė, cibulynė, ežerų žuvis tikrai specifiniai ir gardūs šio regiono valgiai). Čia puoselėjamos, gaivinamos senosios Žemaitijos krašto kultūros tradicijos, šventės (Užgavėnės, Joninės ir kt.), jus mielai priims ir kelionėje palydės savo tarmę, papročius, charakterio ypatumus išlaikę gidai.

ŽemŽemaitijos nacionalinis parkas įdomus ir gamtininkams. Pažintis su ledyno suformuotu Platelių ežero duburiu ir termokarstinės kilmės ežeriukais, išskirtiniu reljefu pasižyminčiais Gardų ozo, Mikytų, Jazdauskiškių, Šarnelės kraštovaizdžio kompleksais, paukščių nusėstais pelkių masyvais, įsirėžusiais giliose raguvose šaltiniais ir upių aukštupiais – visą tai jus galite atrasti 21720 ha plote. Pažymėtina, kad apie 10% parko teritorijos yra nelankoma – tai Plokštinės ir Rukundžių gamtiniai rezervatai, o pavasario ir vasaros metu – ir telmologiniai (pelkių) draustiniai.

Nacionaliniame parke yra 10 gamtos paminklų ir 11 gamtos paveldo objektų, bet ne prie visų lengvai prieinama. Įspūdingiausias Platelių dvaro teritorijoje esantis Raganos uosis – storiausias Lietuvos uosis (kamieno apimtis – 7,2 m, aukštis – 32 m). Verta aplankyti ir kitus įspūdingų matmenų ar formų paminklus – Platelių vinkšną ir liepą, esančius tame pačiame dvaro parke, aukštai iškilusį Pūkštės kalną, šaltinius Plokštinės miške, Platelių ežero salas ir pusiasalius.

Jei norite susipažinti su povandeniniu gamtos pasauliu – jums padės nardymo klubo entuziastai.

Parke yra daugiau kaip 200 kultūros paveldo vertybių, iš jų 30 archeologijos paminklų: akmens amžiaus stovyklų pėdsakų, piliakalnių, alkakalnių, senkapių. Piliakalnių ir alkakalnių žiedas, nutįsęs parko šiaurės rytinėje dalyje (Žemaičių Kalvarijos, Grigaičių, Užpelkių, Pučkorių, Gegrėnų, Mikytų kaimų piliakalniai, alkakalniai, esantys,Vilkų, Godelių, Mikytų kaimuose) jungiasi su žymiausiais Skuodo – Kretingos rajono piliakalniais (Apuolė, Impiltis). Platelių ežere yra išlikę senovinio tilto, jungusio Platelių miestelį su pilimis saloje, poliai.

Iš architektūros paminklų savo verte labiausiai išsiskiria Beržoro, Platelių, Žemaičių Kalvarijos bažnyčios, senoviškos sodybos, Babrungėnų malūnas. Žemaičių Kalvarijoje daug architektūros, dailės, archeologijos, istorijos paminklų. Svarbiausias čia Kristaus Kančios kelias su 19 koplyčių (20 vietų), pastatytomis XVII a. 14-kos koplyčių Kristaus kančios kelias atkurtas Beržore.

Nacionaliniame parke saugomi ir žemaitiški kryžiai, koplytėlės, koplytstulpiai su šventųjų skulptūromis, kurie dar ir mūsų laikais šiame krašte tebestatomi pakelėse ar tvirtinami prie medžių. Kaip jie gimsta dar galima pamatyti tautodailininkų Reginos ir Justino Jonušų muziejuje, Kazio Striaupos klėtelėje, Rimanto Laimos bei Vyto Jaugėlos tautodailės ekspozicijose, Leonardo Černiausko privačioje meno galerijoje – kūrybinėse dirbtuvėse. Platelių dvaro svirne galima pamatyti Užgavėnių kaukių ekspoziciją, archeologinių radinių iš Šventorkalnio, Pilies salos, senovinių įrankių bei namų apyvokos daiktų, nuolat veikia parodos. Rašytojos Žemaitės muziejus – gimtoji rašytojos sodyba su išlikusia troba, rašytojos asmeniniais daiktais, kūrybos ekspozicija. Vytauto Mačernio muziejus pasakoja apie tragiško likimo lietuvių poeto Vytauto Mačernio gyvenimą ir kūrybą. Militarizmo ekspozicija – buvusi sovietinės armijos Plokštinės miškų apsuptyje 1962 m. pastatyta požeminė termobranduolinių raketų paleidimo aikštelė tapo lankomiausiu viso Žemaitijos regiono objektu.

Informaciją apie vertybes ir lankomus objektus jums suteiks Žemaitijos nacionalinio parko lankytojų centre Plateliuose. Čia galite užsisakyti ir ekskursijas, gauti informaciją apie nakvynę ir stovyklavimo sąlygas, įsigyti leidinių.

Prie Platelių ir kitų ežerų įrengtos stovyklavietės (stovyklavimas mokamas). Apsistoti nakvynei galima Plokštinės ekologinio ugdymo centre, „Dvaro svetainėje“, kaimo turizmo sodybose, poilsio namuose bei poilsio bazėje.

Iš apžvalgos aikštelės prie Platelių ežero atsiveria puiki ežero panorama. Platūs toliai atsiveria nuo Šarnelės piliakalnio, Mikytų alkakalnio, regyklų Jogauduose ir Paplatelėje.

Mėgstantiems keliauti pėsčiomis skirti keli pažintiniai takai. Šeirės gamtos takas (ilgis 4,1 km) supažindina su būdingu šiam kraštui reljefu, augmenija bei gyvūnija. Pėsčiųjų takas „Giliuko ir Kaštoniuko kelionė Platelių dvaro parke“ (ilgis 1 km) skirtas pradinių klasių mokiniams. Jame supažindinama su augalais, primenama, kaip reikia elgtis miške. Eidami Plokštinės pažntiniu taku (ilgis 3,2 km) išvysite buvusios karinės bazės tvoros liekanas, inkilus šikšnosparniams, pasigrožėsite kalvotu reljefu, neužšalančiu Pilelio šaltiniu – gamtos paminklu…Keliaudami Paplatelės pažintiniu taku (ilgis 2,3 km), pamatysite Sultekio (Minijos) tvenkinį bei jo pakrantėse tautodailininkų sukurtas medžio skulptūras. Tvenkino nendrynuose lizdus suka švygždos, rudakakliai kragai, nendrinės lingės, galite išgirsti didžiojo baublio, mažųjų ir kūdrinių varlių skleidžiamus garsus. Jo pakraščiais auga saugomos aukštosios ir raudonosios gegūnės. Einant Mikytų pažintiniu taku (ilgis 1 km) galima pamatyti Mikytų alkakalnį (buvusią I tūkst. vid.-II tūkst. pr. šventvietę), mitologinį akmenį su velnio pėda ir maldų šulinį.

Keliaujant pėsčiųjų ir dviračių taku Plateliai-Beržoras (ilgis 1,5 km) galima susipažinti su šių vietovių gamtos ir kultūros paveldo vertybėmis.

Platelių ežeras puikiai tinka buriavimui, plaukioti valtimis, vandens dviračiais, burlentėmis, jachtomis ir kitomis bemotorėmis priemonėmis. Čia gausu įvairių paslaugų – organizuojamas povandeninis nardymas; Platelių jachtklube galima išsinuomoti vandens dviračių, valčių, baidarių, burlenčių, jachtų, katamaraną. Geros sąlygos žvejybai. Leidimai išduodami Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Platelių lankytojų centre. Platelių miestelio centre turizmo sezono metu veikia dviračių nuomos punktas, atliekamas dviračių remontas.

Žemaitijos nacionaliniame parke yra puikios sąlygos konferencijoms organizuoti (nuomojamos salės, teikiamos apgyvendinimo ir maitinimo paslaugos), taip pat galima užsisakyti vakaronę (žemaičių dainos, šokiai).

Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos adresas:

Didžioji g. 10, LT-90420 Plateliai,

Plungės r.

Tel. (8~448) 49337, faksas (8~448) 49337

El. paštas: znp@zemaitijosnp.lt

Platelių lankytojų centras:

Didžioji g. 8, LT-90420 Plateliai, Plungės r.

Tel. (8~448) 49231, faksas (8~448) 49337

El. paštas: info@zemaitijosnp.lt

Svetainės internetinis adresas: www.zemaitijosnp.lt

Komentarai:

    Rietuva

    Ačiū už informacijas,bet po nuotraukomis BŪTINI užrašai.

    birželio 3, 2009

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *
Įspėjimas!
Jūsų adresas užregistruotas: 3.234.244.181
TPL.lt nekontroliuoja trečiųjų asmenų pateiktų komentarų turinio ir neatsako už jį.
TPL.lt svetainėje paskelbti trečiųjų asmenų komentarai atspindi išimtinai tik trečiųjų asmenų nuomonę.