Metų renginiai > Archyvas

Kalėdinis festivalis Nacionaliniame dramos teatre 0

intymumas2010 metais, sausio 14 dieną, 19:00, Nacionaliniame dramos teatre (Gedimino pr. 4, Vilnius) Lino RIMŠOS muzika skambės Kalėdiniame festivalyje.
Atlikėjai:
Petras GENIUŠAS (fortepijonas)
Vytautas JUOZAPAITIS (baritonas)
Džiugas KATINAS ir Rimas SAKALAUSKAS (video)

Tarptautinės programos „Kultūrų dialogas“ Kalėdinio festivalio programai (sausio 14 d.) pasirinktas didelės sėkmės sulaukęs „Vilniaus festivalio“ projektas, kuriame susitinka iškiliausias nūdienos lietuvių baritonas Vytautas Juozapaitis, kūrybingasis pianistas Petras Geniušas ir klasikų kūrinius naujai įgarsinantis kompozitorius Linas Rimša. Klausysimės meilės motyvų persmelktos klasikos (Gustavo Mahlerio „Keliaujančio pameistrio dainos“, Maurice’o Ravelio „Trys Don Kichoto dainas Dulsinėjai“) bei postmodernistinio L. Rimšos kūrinio „Intymumas“. Jame įvairialypiams kūrybos hibridams neabejingas kompozitorius transformuos Petro ir Vytauto mėgstamų autorių kūrinius, jungdamas juos su jaunatviškais muzikos stiliais. Šią garsų dramą vaizdo ekrane lydės videomenininkų Džiugo Katino bei Rimo Sakalausko sukurta vizualinė „Intymumo“ interpretacija.

Žymusis dainininkas, kurį dabar dažniau regime TV ekranuose, nei gyvai koncertuojantį Klaipėdoje, pripažįsta, kad „mūsų kultūroje suklestėjus realybės šou, susidarė tam tikri stereotipai. Man buvo naudinga išsiveržti iš jų, priminti, kad iš rimtosios muzikos niekada nebuvau išėjęs. Tai savotiška dvasinė reabilitacija prieš save ir ištikimus gerbėjus.“ V. Juozapaitis ir P. Geniušas taip pat atliks postmodernistinį L. Rimšos kūrinį „Intymumas“. „Lino Rimšos projektas yra mūsų visų darbo vaisius, – sako Vytautas. – Linas – fantastiškas džiazo muzikantas, taip pat turįs klasikinį kompozitoriaus išsilavinimą. Klasiką jis įvelka į šiuolaikinius rūbus. Intymumo idėja buvo tai, kuo viešai nenorėtume dalytis, kas brangu širdžiai. Juk mes pasiduodam baisiai urbanizacijai, gyvename triukšmo apsupti, bet sieloje esame labai švelnūs ir pažeidžiami. Mes nevaidinome. Ne ruošėme kažkokį projektą, o sudėjome po savo gyvenimo dalelytę, savo svajones.“

Petro ir Vytauto mėgstamų klasikinių kūrinių fragmentus kompozitorius ištirpino šiuolaikinių stilių muzikoje. Fonogramoje šalia lietuviškų folklorinių motyvų, ambiento muzikos dar girdisi lietaus, cikadų, paukščių garsai. Ir visa tai sklandžiai dera su ekrane rodomais gamtos ir urbanistiniais vaizdais – videomenininkų Džiugo Katino bei Rimo Sakalausko sukurta vizualinė „Intymumo“ interpretacija. O pritemdytas apšvietimas kuria paslaptingumo nuotaiką. Pasak P. Geniušo, „technologinė pusė buvo sklandžiai padaryta, nes dirbo visų sričių profesionalai. Bet man svarbesnė buvo intymioji pusė. Mūsų pokalbių raktinis žodis – „Lexus ir alyvmedis“ ar ne? Vyksta šios dienos ir amžinų dalykų sąveika – dviem frontais vienu metu. Žmogus yra dviejose būsenose iš karto. Dar tai galima būtų įvardyti kaip „vienuolį turguje“. Svarbu būseną kaip vientisą siūlą išlaikyti per aplinkinį pasaulio triukšmą, koks jis bebūtų – ar mašinų sirenos, ar paukščiukų čiulbėjimas. Bet vidinis balsas (siūlas) yra nenutrūkstantis. Tai „alyvmedžio“ motyvas,“ – po premjerinio koncerto Vilniaus festivalyje aiškino pianistas, beje, jau kelis mėnesius vairuojantis naujutėlaitį „Lexus“.

Aktuali šios dienos ir amžinų dalykų sąveika, amžina intymumo ir viešumo dilema… Kaip jas suvokia ir sprendžia isškirtinės kūrybinės asmenybės Vytautas, Petras ir Linas? Tai atskleis „Intymi muzika“: provokuojamai ir paslaptingai.

„Senasis tikėjimas” Festivalio „Pokrovskije kolokola“ užsakymas
Atlikėjai:
Eimantas BELICKAS (smuikas, lamzdelis)
Tomas BIELIAUSKAS (obojus)
Linas RIMŠA (klavišiniai)
Marius LESKAUSKAS (klavišiniai)
Artūras CHALIKOVAS (gitara)
Andrius DAUGIRDAS (bosinė gitara)
Nikolaj ZACHAROV (bajanas)
Perkusininkų grupė “HAND VOICES”
choras “BREVIS” (vadovas Gintautas VENISLOVAS)
rusų folkloro ansamblis “ARINUŠKA”

Antroje koncerto dalyje skambės Lino Rimšos kūrinys „SENASIS TIKĖJIMAS“, sukurtas pagal Tarptautinio festivalio „Pokrovskije kolokola“ užsakymu. Šio kūrinio premjera įvyko 2009 m. Lietuvos Nacionalinėje Filharmonijoje. Šio projekto idėja yra bendra „Arinuškos“ vadovų – Irenos ir Nikolajaus Zacharovų ir kompozitoriaus Lino Rimšos. Čia folkloras naudojamas išlaikant pirmaprades prasmes, intelektualiai jungiamas su kitų muzikinių kultūrų, žanrų, stilių fragmentais. Šis world music stiliaus projektas – gili meninė studija, kurios rezultatas priartins per šimtmečius susiformavusios dvasinės kultūros vertybes mūsų dienų kalba. Ansamblio „Arinuška“ dalyviai atlieka autentišką rusų, baltarusių (Lietuvos rusų sentikių tradicija, Rytų Lietuvos baltarusių tradicija, Pietų Rusijos tradicija) folklorą. Kolektyvas sėkmingai dirbo keliuose šiuolaikinės muzikos projektuose. Tai buvo projektai, į kuriuos „Arinuška“ kvietė žinomi Lietuvoje džiazo, roko atlikėjai, kur „Arinuška“ dalyvavo realizuojant jų idėjas.

Šiuo metu pasaulyje populiari muzikos sritis – taip vadinama World music – Lietuvoje dar nėra plačiai įsišaknijusi. Surengta vos keletas didesnių tokios muzikos projektų, kurie susilaukė pripažinimo. Vienas šios muzikos krypties pradininkų ir populiarintojų Lietuvoje – talentingas kompozitorius Linas Rimša. Jo muzikoje folkloras naudojamas išlaikant pirmaprades prasmes, intelektualiai jungiamas su kitų muzikinių kultūrų, žanrų, stilių fragmentais. Kompozitoriaus L. Rimšos projektas – gili meninė studija, kurios rezultatas priartins per šimtmečius susiformavusios dvasinės kultūros vertybes mūsų dienų kalba.

Bilietų kainos (Lt): 30.00; 40.00; 50.00
Bilietus įsigyti galite www.bilietai.lt

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *




Įspėjimas!
Jūsų adresas užregistruotas: 98.82.140.17
TPL.lt nekontroliuoja trečiųjų asmenų pateiktų komentarų turinio ir neatsako už jį.
TPL.lt svetainėje paskelbti trečiųjų asmenų komentarai atspindi išimtinai tik trečiųjų asmenų nuomonę.