Kelionių maršrutai > Dviračių maršrutai

Kelionės maršrutas pėsčiomis arba dviračiu: pažintis su Gedanonių įžymybėmis 0

Siūlome Jums susipažinti su šiaurės vakarine Aukštadvario regioninio parko dalimi – Mergiškių kraštovaizdžio draustiniu. Čia susipažinsite su mažiausiai urbanizuotais parko kampeliais ir mistiška jų aplinka. Maršrutą įveiksite tiek, pėsčiomis, tiek dviračiu, tačiau susitaikykite su mintimi, jog patogiais takeliais gamta nesirūpina, taigi laukia iššūkiai.

MARŠRUTO CHARAKTERISTIKA

Maršruto atstumas

Apie 25 km. (Priklausomai nuo Jūsų išvykos pradžios taško)

Maršruto trukmė

Apie  4- 5val

Orentacinė degalų kaina

Orentacinė lankomų objektų kaina

GEDANONYS

 Prienų rajono rytuose esantis kaimas garsėja viena aukščiausių Pietų Lietuvos kalvų. Tačiau tai tikrai ne vienintelė dėmesio verta vieta. Leiskitės aplankyti ir kitų kaimelio įdomybių.

A. MIESTELIO AIKŠTĖ

Šulinys – tai vienintelis senove dvelkiantis miesto aikštės elementas. Akmenimis grįstas apie 0,7 ha stačiakampis sklypas iš visų pusių apstatytas jau šio šimtmečio pastatais.

B.  VELNIO DUOBĖ

 gelioniu-velnio-duobe-viena-paslaptingiausiu-lietuvoje

Kalvių miške, 4 km nuo Aukštadvario slepiasi mitologinis, sakralinis gamtos paminklas. Tai įstabi neaiškios kilmės, taisyklingo piltuvo formos 40 m gylio duobė, kurios apačioje yra 0,4 ha 63 m skersmens klampi pelkė. Durpių sluoksnis – 10m, viršutinis skersmuo – 200 m, šlaitų nuolydis iki 45 laipsnių. Legendos teigia, jog tai raganų ir velnių juodi darbeliai.

C. ŠKILIETŲ EŽERAI

Jei tikėtume pasakojimais, šie paslaptingi termokarstinės kilmės ežerai susisiekia su Velnio duobe. Jei išdrįsite galite prie jų surengti pikniką, pasimaudyti ar pažvejoti.

D. MERGIŠKIŲ KALKAKMENIS

 KALNELIS

Pailsėti galima ir prisėdus ant suoliukų prie stalo, įrengtų po senais ąžuolais, šalia medžiais apaugusio kalnelio, gyventojų vadinamo Kunigaikščių kalneliu. Manoma, kad po juo slepiasi pagonių kapinynas. Pasižvalgę netoliese aptiksite Mergiškių kalkakmenį –maždaug 1 m aukščio riedulį su ovalia duobute viršuje ir daugeliu mažų tarsi pirštais įspaustų duobučių. Pagonybės laikais akmuo laikytas šventu. Šalia jo šiaurės-pietų kryptimi iš riedulių suguldyta apie 30 m ilgio juosta.

E. GEDANONIŲ KALVA

 image_1_141950

Gedanonių kalva – tai Aukštadvario kalvyno brangakmenis, vainikuojantis jį. (257,4 m virš jūros lygio). Nuo šios kalvos galima pamatyti Elektrėnų elektrinės kaminus, Vilniaus televizijos bokštą, Alytaus ir Kauno kontūrus. Taigi nepatingėkite užsiropšti ir vaizdai Jums bus geriausias atpildas už vargą.

VAITEKŪNŲ TERASA

 ozas

Vienas iš Lietuvoje retai aptinkamų geologinių objektų. Tai apie 100 ha ploto lygaus ir silpnai banguoto paviršiaus įdomus kraštovaizdžio objektas. Terasos paviršius yra pakilęs virš užpelkėjusių lygumų 18-22 m. Ši terasa itin reikšminga pažintiniu ir moksliniu požiūriu. Verta aplankyti šiaurės rytinėje pusėje esantį 5 m aukščio ir 200 m ilgio ozą.

VERŠELIO – ANTAVERŠIO EŽERAS

 VERSUKAS

Net 193 m virš jūros lygio iškilęs ežeras, matomas iš toli, mistiškai traukia  sustoti. Atsigaivinę prie jo galite aplankyti Velnio duobės sesę – Antaveršio duobę. Legendos pasakoja, jog joje nuskendusi visa bažnyčia, todėl kartais į paviršių išplaukia kryžiukų, bažnytinių vėliavų.

ČIGONĖS KRYŽIUS

 CIGONES KRYZIUS

Pasak vietinių legendų  Gelionių dvare ponams vakarus savo šokiais praskaidrindavo graži jauna čigonė. Vieno pokylio metu čigonė buvo priversta šokti kiaurą naktį, susirgo ir numirė. Jai neabejingas dvarininkas,  kūną palaidojo ant gretimo kalniuko, kapą aptvėrė, pastatė kryžių.

 Tęsdami kelionę  Mergiškių rezervato pakraščiu grįšite į Aukštadvario miestelį.

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *
Įspėjimas!
Jūsų adresas užregistruotas: 35.172.230.21
TPL.lt nekontroliuoja trečiųjų asmenų pateiktų komentarų turinio ir neatsako už jį.
TPL.lt svetainėje paskelbti trečiųjų asmenų komentarai atspindi išimtinai tik trečiųjų asmenų nuomonę.