Lankytinos vietos > Vilnius

Užupio angelas 0

Užupis kartais lyginamas su Paryžiaus Monmartro rajonu arba Kopenhagos Kristianija. Užupis – tai menininkų „respublika“. Užupis turi savo himną, konstituciją, prezidentą, premjerą, ambasadorius daugelyje pasaulio kraštų, vyskupą, dvi bažnyčias, vienas seniausių Vilniuje Bernardinų kapines, septynis tiltus ir savo globėją – bronzinį Užupio angelą… Užupio respublikos konstituciją galima perskaityti Paupio gatvės pradžioje, ant tvoros.
Tai vienas seniausių Vilniaus rajonų, istoriniuose šaltiniuose minimas jau 16 amžiuje. Senovėje čia sparnais mojo daugybė malūnų ir buvo vargingųjų priemiestis, kur daugiausia gyveno amatininkai, o vienu metu netoliese buvo įsikūręs viešnamių kvartalas. Sovietmečio laikais Užupis buvo labai apleistas ir pelnė vieno pavojingiausių Vilniaus rajonų reputaciją. Bėgant laikui, pigiuose Užupio namuose ėmė kurtis menininkai – juk čia pat, už tiltelio, buvo Dailės akademija. Dabar Užupyje vyksta alternatyvios mados festivaliai, rengiami koncertai, parodos, poezijos skaitymai, vaidinimai, originalios Užupio šventės… Šiuo metu Užupis – vienas prestižinių ir brangiausių Vilniaus rajonų.
Jau pats Užupio pavadinimas reiškia „vieta už upės“. Vilnios upė, dažnai vadinama ir kitaip, Vilnelė,– neatskiriama Užupio dalis. Nieko keista, kad dar vienas Užupio simbolis yra bronzinė undinėlė, kitaip vadinama Užupio mergele. Jos autorius – skulptorius Romas Vilčiauskas. Undinėlė sėdi Vilnios krantinėje įrengtoje nišoje. Sakoma, kad būtent ji ir vilioja į Užupį žmones iš viso pasaulio. O tie, kurie neatsispiria jos kerams, pasilieka Užupyje amžinai.
Centrinėje Užupio aikštėje 2002 metais buvo atidengta privačių asmenų finansuota Angelo skulptūra. Šis skulptoriaus Romo Vilčiausko sukurtas bronzinis angelas tapo Užupio simboliu.
Angelo aikštėje švenčiama ir Užupio respublikos nepriklausomybės diena – balandžio 1-oji. Šventės proga Užupio namai pasipuošia vėliavomis, prie įėjimų į rajoną ima veikti muitinės, skelbiamas metų garbės pilietis, kuriuo, beje, jau yra tapę Lietuvos Respublikos prezidentas Valdas Adamkus, išeivijos menininkas Jonas Mekas ir Dalai Lama.

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *




Įspėjimas!
Jūsų adresas užregistruotas: 18.97.14.84
TPL.lt nekontroliuoja trečiųjų asmenų pateiktų komentarų turinio ir neatsako už jį.
TPL.lt svetainėje paskelbti trečiųjų asmenų komentarai atspindi išimtinai tik trečiųjų asmenų nuomonę.