Lankytinos vietos

Archeologinių paminklų kompleksas Seredžiaus seniūnijoje 2

seredziaus-pilaikalnisSeredžiuje esantį archeologinių paminklų kompleksą sudaro Seredžiaus piliakalnis (puikiai patomas nuo Kaunas-Jurbarkas plento), dar kitaip vadinamas Palemono kalnu (aukštis – 40 m), senovinė gyvenvietė, Palocėlių piliavietė (buvusi kryžiuočių pilies vieta), Belvederio (Šančių) gynybinis įtvirtinimas, III-IV a. senkapiai, VII a. kapinynas.

Palemono kalną mini Lietuvos metraštis legendiniame pasakojime apie lietuvių kilmę iš Romos kunigaikščio Palemono, kuris esą su visa gimine ir valdiniais dėl imperatoriaus Nerono persekiojimų pasitraukęs iš Romos I a. Palemonas atplaukęs į Baltijos jūrą, o paskui Kuršių mariomis pasiekė Nemuną ir juo keliavo iki Dubysos žiočių. Čia jis su palydovais apsistojęs gražioje ąžuolų giraitėje. Istorikai romantikai Seredžiaus piliakalnį ir pavadino Palemonu. Tai tik graži legenda.

Manoma, kad ant Palemono kalno seniau stovėjusi Pieštvės pilis, kuri kryžiuočių puldinėjama nuo 1293 m. atsilaikė iki 1363 m., nors papiliai ir buvo dažnai sudeginami. Iš jos dažnai naikintų papilių išsikėlę žmonės XVa. pradžioje (sutriuškinus kryžiuočius 1410 m. Žalgirio mūšyje) suformavo Seredžiaus miestelį. Seredžiaus vardas rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas tik 16 a. Miestelis išaugo, išsiplėtė XX a. I-oje pusėje, kai Nepriklausomybės metais tapo valsčiaus centru. Seredžiaus vardą labiausiai išgarsino kompozitorius ir vargonininkas Stasys Šimkus. Dabar Seredžius yra seniūnijos centras. Jame gyvena apie 700 žmonių, yra 14 gatvių. 1 km į vakarus nuo miestelio stovi klasicistinio stiliaus Belvederio dvaro rūmai.

Kaip puolimų placdarmą Nemuno slėnyje, ties Dubysos žiotimis, kryžiuočiai buvo pasistatę savo pilį Marienburgo tvirtovę. Dabar toje vietoje likusios dvi kalvelės, vad. Palocėliais.
Šančių gynybinis įtvirtinimas yra Nemuno dešiniojo kranto aukštumos šlaite, apie 1 km nuo kelio Kaunas – Jurbarkas, 1,2 km į vakarus nuo Belvederio rūmų. Tai – tarp dviejų daubų įsiterpęs aukštumos kampas stačiais, aukštais šlaitais. ŠV nuo aukštumos jis atskirtas tiesiu 7 m pločio ir 1 m gylio grioviu, už kurio supiltas tiesus 2,5 m aukščio pylimas.

Daugiau nuotraukų ieškokite čia.

Komentarai:

    Slapta

    Esu buvusi.Tikrai labai gra=u. Vaizdas kaip pasakoje. Aš ten buvau Vasarą pavakarėj.Vaizdas į Nemuną ir į kitas vietoves labai fainas. Tikrai verta apsilankyti. Bėje jei jau būsite netoli atvykite į Pilies I kaimą. Čia yra istorinė Gelgaudo pilis o aplink ją yra 5 tvenkiniai. Taigi labai įdomu. Aš tai žinau,nes ten mano kaimukas . Taigi žinau kaip tas gražus vaizdas atrodo žiemą-vasarą,rudenį-pavasarį.

    gruodžio 17, 2011
    irena

    Labai grazu. Esu buvusi visais metu laikais. Pavasari tuo keliu vaziavom pasiziureti isnestu ledo lyciu. Yra kalnas, o nuo jo toli matyti. Dubysa iteka i Nemuna. Grazi gamta. Nieko nekainuoja, o pamatyti yra ka.

    liepos 29, 2010

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *




Įspėjimas!
Jūsų adresas užregistruotas: 3.15.180.175
TPL.lt nekontroliuoja trečiųjų asmenų pateiktų komentarų turinio ir neatsako už jį.
TPL.lt svetainėje paskelbti trečiųjų asmenų komentarai atspindi išimtinai tik trečiųjų asmenų nuomonę.