Patarimai turistui

Kaip naudotis kompasu 0

Kompaso dalys

Kompasas iš esmės yra tik paprastas matlankis. Jis matuoja kampus. Pagrindinės kompaso dalys yra šios: galvutė, adata, orientuojanti strėlytė, krypties rodyklė.

Kompaso adatos raudonasis galas visada rodys šiaurę. Kompaso galvutė laisvai sukiojasi. Jos kraštuose yra sužymėtos pagrindinės kryptys: N- šiaurės, S- pietų, E-rytų ir W- vakarų, bei azimuto laipsniai nuo 0 iki 360. Azimutas – tai kampas tarp ėjimo krypties ir šiaurės krypties.

Krypties nustatymas

Norint nustatyti kryptį (pvz. pietvakarių) reikia sutapatinti judėjimo krypties rodyklę su ant kompaso galvutės esančia pietvakarių atžyma.

Tuomet pačiam kartu su kompasu suktis taip, kad orientuojančios strėlytės šiaurės kryptis sutaptų su kompaso adatos šiaurės kryptimi.

Labai panašiai reikia elgtis nustatant ėjimo azimutą: tiesiog pasukam kompaso galvutę taip, kad norimas azimuto kampas sutaptu su judėjimo krypties rodykle. Tada pasisukam taip, kad kompaso adatos šiaurės kryptis sutaptų su kompaso galvutės šiaurės kryptimi.

Ėjimas pasirinkta kryptimi

Einant azimutu ir norint nenukrypti nebūtina pastoviai žiūrėti į kompasą. Tiesiog priekyje, judėjimo krypties linijoje, pasirenkamas koks nors orientyras ir einama tiesiai link jo. Priėjus ir vėl sutiktinus kryptį pasirenkamas kitas priekyje esantis orientyras. Orientyrus geriausia rinktis kuo tolimesnius, tačiau aiškiai matomus. Tokiu būdu bus prarandama mažiau tikslumo.

Kaip naudotis kompasu ir žemėlapiu

Norint iš taško A nueiti iki taško B tiesiog reikia nustatyti ėjimo kryptį. Taigi uždedame kompasą ant žemėlapio ir jo kraštą pridedame prie taško A, o tą pačią kompaso kraštinę sugretinam su tašku B. Tada reikia pasukti kompaso galvutę taip, kad orientuojančios rodyklės šiaurės kryptis sutaptų su žemėlapio šiaurės kryptimi.

Dabar galima pasidėti žemėlapį ir nustatyti ėjimo kryptį: pasisukam su kompasu taip, kad jo orientuojančios strėlytės šiaurės kryptis sutaptų su kompaso adatos šiaurės kryptimi. Taigi nustačius ėjimo kryptį galime pradėti kelionę jau ankščiau aprašytu būdu.

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *
Įspėjimas!
Jūsų adresas užregistruotas: 44.211.26.178
TPL.lt nekontroliuoja trečiųjų asmenų pateiktų komentarų turinio ir neatsako už jį.
TPL.lt svetainėje paskelbti trečiųjų asmenų komentarai atspindi išimtinai tik trečiųjų asmenų nuomonę.