Patarimai turistui

Koks fotoaparatas geriausias Kelionėje? 0

Tūkstantmečio lūžyje atsirado dilema: koks fotografavimo būdas bus madingas? Ar nuotraukas žiūrėsime tradiciniuose albumuose, ar kompiuterio monitoriaus ekrane, ar elektroniniame albume?

Naujos kartos fotoaparatai

Klasikinės – sidabro halogenido fotografijos srityje reikia pasirinkti, ar 35 mm juostoje, ar naujoje APS (Advanced Photo System) – ištobulintoje fotografavimo sistemoje. Ši sistema dėl savo patogumo ir kokybės pasaulyje tapo labai populiari, daugiau kaip 70 proc. naujų kompaktinių fotoaparatų parduodama šiai sistemai. Lietuvoje ši sistema kol kas dar nepopuliari, nes nedaug fotolaboratorijų turi visą apdorojimo įrangą.

APS fotoaparatai daug mažesni nei 35 mm juostai. Fotojuosta visada kasetėje, nuo labai paprasto įdėjimo į fotoaparatą (tik reikia įdėti į lizdą) iki archyvavimo. Ši fotojuosta be jautrumo šviesai, turi ir magnetinį jautrumą. Keturiuose takeliuose įrašoma informacija. Du takelius naudoja fotojuostos gamintojas: jautrumas ir spalvinis pardavimas, nuorodos automatiniams spausdintuvams, nuotraukų skaičius. Vieną takelį užima informacija iš fotoaparato: data ir laikas, kada buvo fotografuota, fotografavimo sąlygos, nuotraukos kraštinių santykis. Fotografuojant galima programuoti tris kraštinių santykius: C (clasic) -1:1,5, HDTV -9:16 ir H (panorama) -1:3. Paprastu jungikliu ant fotoaparato kiekvienai nuotraukai galite pasirinkti pageidaujamą kraštinių santykį, pagal kurį bus automatiškai atspaustos nuotraukos. Pvz., C -10, 2×15,2 cm, HDTV – 10,2×17,8 cm, P -10,2×27 cm. Ketvirtas takelis skirtas fotolaboratorijos spausdintuvo informacijai užrašyti, pakartojant atspaudai privalo būti tokie pat kaip ir pirmieji (žinoma, jeigu nėra pageidavimų keisti spalvingumą ar tamsumą).

Kadangi APS fotojuosta visada yra kasetėje, tai kiekviena kasetė turi individualų numerį, kuris atspausdinamas nuotraukos antroje pusėje. Galima turėti ir visos juostos turinio atspaudą viename lapelyje, t.y. visų 15, 25, 40 nuotraukų mažus atspaudėlius su pažymėtais kraštinių santykiais. Pagal pageidavimą laboratorijoje galima pakeisti kraštinių santykį, nes negatyvas yra HDTV santykio, kiti santykiai fragmentuojami iš to negatyvo.

Šiai sistemai gaminami fotoaparatai nuo vienkartinių iki profesinių. Kai kurie ištobulinti fotoaparatai įgalina užrašyti iki 20 spaudos ženklų, kurie bus atspausdinti kitoje nuotraukos pusėje. Paprastesni turi keliomis kalbomis populiarių frazių rinkinį.

Manoma, kad ateinančio šimtmečio pradžioje APS sistema bus dominuojanti pasaulyje. Dabar Lietuvoje dar populiarus formatas 24×36 mm 35 mm perforuotoje juostoje, tokių dydžių, kaip naudojama komerciniame kinematografe.

Fotoaparato pasirinkimą nulemia kaina

Pigiausi yra vienkartiniai fotoaparatai -juostos, kainuojantys apie 50 Lt. Jie ribotame apšvietimų diapazone duoda neblogas albumines nuotraukas. Pasaulyje šie fotoaparatai tapo labai populiarūs. Anksčiau juos gamino tik fotojuostų gamintojai, dabar daug gamina Azijos šalių verslininkai, pirkdami juostas iš gamintojų. Jie yra keturių atmainų: galima fotografuoti tik stiprioje dienos šviesoje normaliame kraštinių 1:1,5 santykyje, panoraminiai – 1:2,5 kraštinių santykyje, normalaus kraštinių santykio su blykste ir tikrai naudingi povandeniniai, veikiantys iki 4 metrų gelmėje. Tai yra būdas be brangios technikos fotografuoti iš vandens ir vandenyje. Vienkartiniai fotoaparatai turi juostos 27 nuotraukoms. Išfotografavus juostą reikia atnešti į laboratoriją, kurioje aparatas „išlukštenamas“.

Iki 200 Lt galima gauti gana paprastus fotoaparatus, kurie priima 100, 200 ir 400 ISO jautrumo negatyvines juostas. Priimtinas ryškumas – nuo 1,5 metro iki begalybės (Focus free). Ekspozicijos reguliavimo nėra, arba ji yra poros žingsnių. Pigesniuose juosta vyniojama ranka, brangesniuose – automatiškai.

Fotoaparatai, kurių kaina nuo 300 iki 500 Lt, jau turi automatinį ryškumo nustatymą, programinį ekspozicijos valdymą, valdomą blykstę: „raudonų akių“ panaikinimo funkciją, šešėlių švelninimą. Fotoaparatai, kurių kaina daugiau kaip 500 Lt, turi keičiamą židinio (Zoom) objektyvą, daug kitų funkcijų. Kiti – labai gerus objektyvus, profesinės klasės funkcijas bei apsaugoti nuo nepalankių aplinkos poveikių, labai kompaktiški. Pvz., OLYMPUS p (Miu) šeima. Ypatingai geras OLYMPUS p (Miu) ll, turi puikų 35 mm 1 2,8 objektyvą, elektroninį programinį užraktą, veikiantį nuo 1,2,8-4sek. iki 1/IOOOsek. 1:11.Trijų zonų automatinis fokusavimas veikia nuo 0,35 m iki begalybės. Ekspozicijos matavimas pasirenkamas bendras ar taškinis. Blykstė dozuojama tiksliai nufokusuotai plokštumai. Automatinė blykstės programa veikia, jeigu spalvinės šviesos charakteristikos (liuminescensinės, kaitrinės lempos) neatitinka juostos spalvinio perdavimo. Tada reikia blykste pataisyti šviesos spalvą. Naktinė – blyksteli pirmajam planui, o foną eksponuoja iki reikiamo lygio. Visa tai sveria 135g. Šis fotoaparatas apdovanotas daugeliu diplomų ir už dizainą, ir kaip labai kompaktinis tobulas fotoaparatas, kuris yra iki šiol nepralenktas. Šioje kainų grupėje yra populiarus ir labiausiai ištobulintas KODAK KD-7O kintamo židinio 35-70 mm objektyvu.

Daugiau kaip 1000 Lt kainuoja dauguma kompaktinių fotoaparatų, kurie turi 3-4 kartų kintamo židinio objektyvus. Dauguma – nuo 38 iki 120 mm, yra ir rekordininkų -38-200 mm židinio. Žinoma, tie rekordai kompaktiniuose fotoaparatuose kainuoja šviesos pralaidumą, ilgajame gale dažnai būna santykinė anga tik 11 -16. 0 tai leidžia fotografuoti tik labai jautriomis fotojuostomis. KODAK taip pat gamina specialią GOLD-ZOOM 800ISO jautrumo fotojuostą.

Už daugiau kaip 2000 Lt galite įsigyti ir veidrodinį, patogų, tobulą fotoaparatą, vadinamą „All in one“ (viskas viename). Pvz., OLYMPUS iS-300 yra pats mažiausias ir lengviausias veidrodinis fotoaparatas, su pastoviu asferiniu kintamo židinio kokybiniu objektyvu. Platus židinio kitimas nuo labai plataus kampo f 28 mm iki f 110 mm tele. Konverterių pagalba galima židinį pratęsti iki 160 mm ar 210 mm. Automatinis fokusavimas visame židinių diapazone nuo 0,75 m iki begalybės. Užraktas veikia nuo 1/2000 sek. iki 4 sek., rankiniai galima ilga ekspozicija. Ekspozicijos matavimas integruotas ir taškinis. Penkios ekspozicinės programos. Žalioji – pilnai automatinė (pats aparatas pasirenka diafragmos ir ekspozicijos santykį). Sportinė – trumpiausias ekspozicijos laikas, parenkama diafragma. Portretinė – atviriausiai diafragmai (sumažinti fono ryškumą) parenkamas ekspozicinis laikas. Peizažinė – diafragmuojamas objektyvas gauti plačiai ryškumo zonai. Naktinė – blykstė apšviečia pirmąjį planą, o fonas eksponuojamas papildomai iki reikiamo lygio. Dviguba blykstė nusistato automatiškai pagal objektyvu nustatytą kampą, turi galią visiems objekto kampams 400ISO jautrumo juostai nuo 0,75 m iki 9m. Tai labai patogus kelionei fotoaparatas, sveriantis tik 640g. Sukonstruotas taip, kad netgi nelabai patyręs fotografas gali turėti profesionalios kokybės nuotraukas. Svarbiausia sukomponuoti, ir aparatas padarys viską pagal Jūsų pasirinktą programą. Smulkmena, bet maloni – net nereikia nuimti objektyvo dangtelio: įjungus aparatą jis atsilenkia, todėl dangtelio nepamesite. Galima įsigyti distancinio valdymo pultelį ir, padėjus aparatą, iš tolo nuspausti mygtuką.

Žinoma, kiekvienas fotoaparatas negali būti universalus, visiems atvejams. Netgi profesionalūs fotoaparatai turi ribotas galimybes, jos praplečiamos įvairiais priedais. Bet tai labai brangu ir reikalauja įgūdžių. Taip pat susidaro nemaži svorio ir apimties nepatogumai, todėl kelionėse reikia pasirinkti tik kas būtina. Todėl patogiausi yra lengvi kompaktiniai fotoaparatai.

P.S. Neužmirškite prieš kelionę net ir naujai įsigytą fotoaparatą patikrinti įvairiomis šviesos sąlygomis, be blykstės ir su ja, taip pat ryškumo perdavimą nuo tolumos iki galimos artumos. Taip pat turėkite kelionei numatomą kiekį juostų bei atsarginį galvaninių elementų komplektą.

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *




Įspėjimas!
Jūsų adresas užregistruotas: 54.160.244.62
TPL.lt nekontroliuoja trečiųjų asmenų pateiktų komentarų turinio ir neatsako už jį.
TPL.lt svetainėje paskelbti trečiųjų asmenų komentarai atspindi išimtinai tik trečiųjų asmenų nuomonę.