Lankytinos vietos

Panemunės pilis 0

Šalia Jurbarko – Kauno kelio, apie 15 km nuo Jurbarko, stovi Panemunės pilis, kaip manoma, pavadinimą gavusi nuo Panemunės dvaro.
Panemunės vardas, spėjama, kilęs nuo seniau čia buvusio Panemunės dvaro. 1604-1610 m. pilį pasistatė vengrų kilmės didikas Jonušas Eperješas. Panemunės pilis nebuvo krašto gynybai skirta tvirtovė, o tipiška XVII a. pr. feodalo pilis su gynybiniais įrengimais, gyvenamaisiais ir ūkiniais pastatais. Manoma, kad XVII-ojo šimtmečio pradžioje statytos pilies architektas buvo Petras Nonhartas, kuris projektavo ir Vilniaus žemutinę pilį. Tai renesanso epochos pastatas, nors turėjo ir vėlyvosios gotikos elementų.
Pilį supo penki tvenkiniai, prie kurių stovėjo keturi malūnai bei ūkiniai pastatai, likę iš senosios dvaro sodybos. Panemunės pilis nebuvo krašto gynybai skirta tvirtovė, o XVII a. pr. feodalo pilis. XVII a. pab. J. Eperješo sūnus pilies ansamblį rekonstravo baroko stiliumi.
XVIII a. II pusėje pilį įsigijo baronas L. Igelštromas.
Netrukus pilies savininkais tapo Gelgaudai.
Po 1783 m. pilis buvo rekonstruota klasicizmo stiliumi, dalis senųjų pastatų nugriauta. Pilis nukentėjo per 1831m. sukilimą, o 1832 m. už Gelgaudų dalyvavimą sukilime, buvo perimta valstybės. Caro valdžia išgabeno vertingą biblioteką ir paveikslų galeriją.  Apleistą pilį kelis kartus padegė žaibas, niokojo aplinkiniai dvarininkai.
Vėliau pilis priklausė įvairiems savininkams. Pilies restauracija pradėta 1987 m.
Šiuo metu išlikę 2 korpusai – vakarinis su dviem bokštais, pietinis bei rytinio korpuso griuvėsiai.

Panemunės parkas – sudėtinė Panemunės pilies komplekso dalis. Jis įkurtas XVII a. I pusėje ir buvo keletą kartų rekonstruotas.

Panemunės pilies parkas – puikus peizažinio parko pavyzdys. Penki parko kaskadiniai tvenkiniai, prie kurių seniau stovėjo vandens malūnai, kalvotas reljefas ir pilis, palieka neišdildomą įspūdį. Parke nuo seno daugiausia auga vietiniai medžiai ir krūmai: ąžuolai, uosiai, skroblai, guobos, mažalapės liepos, paprastieji šermukšniai, beržai, paprastosios ievos, paprastosios eglės. Iš svetimžemių medžių išsiskiria tik viena rūšis – prie tvenkinių augančios įspūdingų matmenų pilkosios tuopos.

Šiuo metu iš dalies restauruota ir konservuota Panemunės pilis parengta lankymui. Turistinio sezono metu Panemunės pilyje eksponuojami Vilniaus dailės akademijos studentų darbai, galima pavaikštinėti po pilies vidų, pasigėrėti nuostabiais, iš pilies bokšto atsiveriančiais panemunės vaizdais.

Keletą kilometrų į vakarus nuo Pilies k., ten, kur kelias pasuka į Raseinius, stovi ilgas medinis namas, Tai buvusi garsi smuklė, pastatyta 18 a. ir priklausiusi Panemunės dvarui, o nuo 19 a. iki 20 a. pirmosios pusės – Kliučiko dvarui. XVIII a. vidurio statinys, liaudies architektūros paminklas. Greta auga nuostabus ąžuolynas.

Šiuo metu Šilinės smuklėje įsikūrusi Panemunių regioninio parko direkcija, taip pat įkurta ekspozicija, supažindinanti su žvejybos Nemune ypatumais, bei gamtos mokykla.

Kontaktai
Adresas:
Pilies I k., Jurbarko r.
tel. 8 68993185

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *




Įspėjimas!
Jūsų adresas užregistruotas: 18.97.9.168
TPL.lt nekontroliuoja trečiųjų asmenų pateiktų komentarų turinio ir neatsako už jį.
TPL.lt svetainėje paskelbti trečiųjų asmenų komentarai atspindi išimtinai tik trečiųjų asmenų nuomonę.