Lankytinos vietos

Žagarės dvaras (Naryškino rūmai) 4

Rūmai puošti kolonomis, pastato frontone – Naryškino herbas. Rūmuose yra 60 kambarių, kurių interjeras buvo puošnus, tačiau neperkrautas dekoro elementais. Svarbiausias interjero akcentas – baltų koklių krosnys. Antro aukšto kambariai buvo pusiau vasariniai. Pietinėje pusėje buvo svečių, o šiaurinėje – medžioklės kambariai. Kiti svarbūs pastatai – arklidės. Tai pseudogotikinio stiliaus statiniai iš raudonų plytų.

Dvaro savininkai nuolat keitėsi. Jis yra priklausęs Syrevičiams, Umestauskiams ir keliems kitiems didikams. XVIII a. pab. dvarą nusipirkęs M. Butleris pasistatė trobesius kitoje vietoje, o buvusią dvarvietę užleido Senosios Žagarės kapinėms. Vientiso Senosios Žagarės sodybos ansamblio neišliko. Jį primena tik išlikę atskiri buvusio dvaro parko fragmentai. Verta dėmesio čia auganti liepa, viena didingiausių Lietuvos parkuose.
Rastas XIX a. pradžioje inventorius liudija, jog Žagarės dvaro rūmai tada buvo mediniai, su akmenų pamatu. 1865 m. inventoriuje jau minimas mūrinis dviejų aukštų rūmų pastatas, vaisių sodas prie jo bei mūrinis namas su oranžerija ir rūsiu. Dvaro ansamblis galutinai suformuotas XIX a. pabaigoje.
Jis išsidėstęs šiaurrytiniame miestelio pakraštyje, kertamame Žagarės–Joniškio kelio. Lygiame reljefe skleidžiasi kelios pastatų grupės: parko apsupti rezidenciniai rūmai, netoli jų – žirgyno kompleksas, atokiau šiaurės kryptimi – ūkiniai trobesiai, malūnas, dvaro darbininkų namai.
1914 – 1915 m. vokiečiai išsivežė daug dvaro gėrybių bei istorinių vertybių, o rūmai buvo apgadinti.

Adresas: Žagarė, Joniškio r. sav.
Nuotraukos Giedrės Adomaitytės.

Komentarai:

  Rimantas Pagirys

  Žagarėje šv.Barboros statulėlei, kuri bus pastatyta miesto aikštėje, renkamos papildomos lėšos. Norintiems prisidėti prie paaukojimo, kreiptis į parko admonistraciją. Pervedimui Swed.Bankas.

  liepos 7, 2021
  Rimantas Pagirys

  Tikrai nuostabus parkas su vyšnių alėja ir tvirtais bukmedžiais. Vieta, kur malonu praleisti savaitgalį. Na o Dvaro rūmuose reikia aplankyti paveikslu parodas, sendaikčių muziejų ir medžiotojų trofėjų kolekciją. Visada maloniai sutinka vietinė publika, veika pažintinės paskaitos ir rankdarbių pamokėlės.

  rugpjūčio 15, 2020
  Vardenis Pavardenis :)

  Labai grazus ir tikrai verti demesio Nariskino Rumai na zinoma tenais yra dauk ko galima pamatyti..... Tikrai vertetu apsilankyti Zagareje ir paziureti i Nariskino rumus:)

  gegužės 16, 2010
  skaiste

  nuostabus nariskino rumai

  gruodžio 21, 2009

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *
Įspėjimas!
Jūsų adresas užregistruotas: 35.175.191.46
TPL.lt nekontroliuoja trečiųjų asmenų pateiktų komentarų turinio ir neatsako už jį.
TPL.lt svetainėje paskelbti trečiųjų asmenų komentarai atspindi išimtinai tik trečiųjų asmenų nuomonę.